ارائه دهنده خدمات فنی و ‏مهندسی، مشاوره و ساخت سیستم‏های تصفیه آب، فاضلاب و پساب

Producer of water & waste water treatment

سازگار با کروم، فایرفاکس و اپرا

Use Chrome, FireFox, Opera

 
 

 
 

کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران

فن آوری نانو و کاربردهای آن در صنعت  تصفیه آب

کد مطلب : 47

فن آوری نانو و کاربردهای آن در صنعت تصفیه آب

استفاده از فنآوریهای نوین...

فن آوری نانو و کاربردهای آن در صنعت تصفیه آب

چکیده

استفاده از فن آوریهای نوین به خصوص فن آوری نانو در راستای کاهش اثرات سوء آلودگیهای زیست محیطی، به عنوان یکی از راهکارهای مدیریتی مطرح می باشد. یکی از مواردی که این فنآوری کاربرد خود را نمایان می سازد در ارتباط با منابع آب می باشد که در نظر گرفتن چالشهای پیش رو ضرورت استفاده از آن را پر رنگتر نموده است.فقدان دسترسی به آب تمیز و بهداشتی در کشورهای در حال توسعه ، اولویت توسعه فن آوری نانو را مطرح می کند. هواداران فنآوری نانو اظهار می دارند که مواد با پایه فن آوری نانو می توانند به فن آوریهای تصفیه آب ارزان قیمت تر، بادوام تر و مؤثرتری منجر شوند که نیازهای کشورهای در حال توسعه را برآورده م یسازند. تعدادی از روشها و دستگاههای تصفیه آب که با موادی در مقیاس نانو کار می کنند ، اکنون بصورت تجاری در دسترس هستند و بقیه در حال توسعه می باشند. این فرآوردها با پایه فن آورینانو شامل فیلترهای آب، غشاهای فیلتراسیون(تصفیه)، کاتالیزورها و ذرات نانو برای اصلاح آبهای سطحی می باشند.

مقدمه

آب یکی از ضروریترین عناصر حیات بر روی زمین است و اگر چه بیش از 70 درصد از سطح کرة زمین با آب پوشیده شده است اما کمتر از 3 درصد از آن آب شیرین می باشد. از این مقدار 79 درصد به قله های یخی تعلق دارد، 20 درصد آن آبهای زیر زمینی است که به راحتی قابل دسترسی نمی باشد و فقط 1 درصد آن شامل دریاچه ها و رودخانه ها و چاه ها می باشد که به راحتی به دست می آید. در مجموع در هر زمان تنها یک ده هزارم ازکل آبهای کره زمین به سادگی در دسترس انسان قرار دارد. در دسترس بودن آب سالم و پاک یکی از مهمترین مسائل پیش روی بشر می باشد و به تدریج که مقدار مصرف آب بیشتر می شود مواد آلاینده نیز به روشهای گوناگون باعث آلوده کردن منابع آبی می گردند و این مسأله در آینده بحرانی تر خواهد شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور افزایش آگاهی و ترغیب، برای ادارهی بهتر امور مربوط به آب و حراست بهتر از این منبع حیاتی، سال 2003 را سال بین المللی آب شیرین اعلام نمود. پذیرش حق برخورداری از آب به عنوان یک حق برای بشر ممکن است مهمترین گام در بر طرف کردن دشواری، تأمین این بنیادیترین عنصر زندگی مردم باشد.

 اهمیت کاربرد فن آوری نانو در صنعت آب

فن آوری نانو طی مدت کوتاهی که از ظهور آن می گذرد کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون یافته است. در نتیجه صنعت آب، به عنوان یکی از پایه های حیات، از این مساله جدا نمی باشد و در بخشهای گوناگون آن، شامل ساخت سدها، حفاظت خطوط لوله انتقال آب، تصفیه آب و پساب، شیرین سازی آب و غیره، فنآوری نانو کاربرد یافته است.

امروزه در جهان بسیاری از مردم به دلایل بلاهای طبیعی، جنگ و زیر ساختهای ضعیف خالص سازی آب، به آب بهداشتی دسترسی ندارند. حدود یک میلیارد نفر به منابع آبی دسترسی ندارند. روزانه 5000 کودک به علت مبتل شدن به امراض ناشی از مصرف آب غیر بهداشتی می میرند. تمام تلاش پژوهشگران این است که با کمک روشها و فن آوریهای جدید بتوانند این مشکلها را کاهش دهند. یکی از این فن آوریها، فن آوری نانو است. در مجموع کاربردهای متعددی را می توان در زمینه استفاده از فن آوری نانو متصور بود که اهم آنها در ذیل آمده است:

1-  استفاده از ذرات نانو ساختار در تصفیه آلایندهها

2-  رنگ زدایی از آب آشامیدنی

3-  نمک زدایی از آب

4- نانو پوششها

5- نانو لوله های جاذب گازهای سمی

6-  نانو بسپارهای متخلخل

7-  استفاده از نانو ذرات در تصفیه پس آبها

8-  صافیهای نانو

9-  حذف آرسنیک موجود در آب با استفاده از فنآوری نانو

در ادامه نگاهی به کاربرد های این فن آوری در صنعت آب خواهیم داشت.

برخی کابردهای فن آوری نانو درعرصه صنعت آب

فن آوری نانو با روشهای زیر می تواند در تهیه آب تمیز کمک کند؛

1. غشاهای صاف کننده نانومتری به منظور افزایش بازیابی آب

2. روشهای سازگار با محیط زیست جهت تصفیهی آبهای زیر زمینی به وسیله اجزای معدنی و آلی

3. نانو مواد برای بهبود کارایی فرایندهای فتو کاتالیستی و شیمیایی

4. نانو حسگرهای زیستی برای تشخیص سریع آلودگی آب

در ادامه برخی موارد فوق توضیح داده می شود.

تصفیه کنندهای نانویی

صافیهای نانو: یکی دیگر از کاربردهای مهم فناوری نانو در محیط زیست، استفاده از صافیهای نانویی در تصفیه آب و تصفیه پساب است. صافیهای نانو می تواند تقریباً از هر منبع آبی، آب پاک به وجود آورد و تمام باکتر یهای موجود در آب را حذف کند. غشای مورد استفاده در فرایند تصفیه کنندهای نانویی معمولا مولکول های بزرگ را دفع می کند و در مقایسه با روش های دیگر قادراست با صرف انرژی کمتر آب چاه ها یا آب های سطحی را نیز به خوبی تصفیه کنند.

این فرایند قادر است انواع باکتری ها، ویروس ها، آفت کش ها، آلاینده هایی با منشا آلی و املاح کلسیم و منیزیم را از آب جدا کند. از دیگر کاربردهای تصفیه کننده های نانویی می توان به حذف مواد شیمیایی که به منظورکشتن موجودات مضر به آب اضافه شده اند، حذف فلزات سنگین، تصفیه آبهای مصرفی، رنگ زدایی و حذف آلوده کنندهها و حذف نیتراتها اشاره کرد. نظر به این که در فرایند تصفیه کنندهای نانویی از هیچ ماده شیمیایی برای سختی گیری آب استفاده نمی شود، بنابراین اثرات منفی زیست محیطی آن به مراتب کمتر از روش های شیمیایی معمول است روش نانوفیلتراسیون طی چند سال گذشته رونق گرفته است.

در تصفیه کننده های نانویی جدا سازی براساس اندازه مولکول صورت می گیرد و فرآیندی فشاری است.در ضمن امکان استفادهی آسان از روشهای تصفیه را برای عموم فراهم میکند و بدون عمل شیمیایی تصفیه را انجام می دهد.

استفاده از نانو لوله های کربنی

نانولوله های کربنی لوله هایی در اندازه نانو از جنس کربن می توانند به طور یکنواخت ردیف شوند تا غشاهای دارای منافذ با مقیاس نانو تشکیل دهند. این غشاها م ی توانند آلایند هها را حذف نمایند. منافذ با مقیاس نانویی این صافیها نسبت به فنآوریهای تصفیه دیگر، انتخابی تر عمل می کنند. نانولوله های کربنی، مساحت سطح بالا، نفوذپذیری بالا و پایداری مکانیکی و گرمایی خوبی دار ند.نانو لوله های کربنی یکی از سفت ترین مواد به شمار می آیند و در عین استحکام بالا بسیار انعطاف پذیر

هستند. مقاومت یک نانو لوله نسبت به وزنش 500 برابر آلومینیوم است. نانو لوله ها مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی داشته و از پایداری گرمایی بالایی برخوردارند. نانو لول ههای کربنی از لحاظ کاتالیزگری فعال می باشند

نانو لوله ها خاصیت مویینگی بالایی دارند و می توانند گازها و مایعات را در خود جای دهند .

غشاهای نانولوله های کربنی می توانند به وسیله پوشاندن یک کاغذ سیلیکونی یا ذرات نانوی کاتالیزور فلزی ساخته شوند که سبب ایجاد نانو لوله های کربنی می شود که بصورت عمودی ردیف شده و بصورت فشرده بسته بندی می شوند . سپس، فضاهای بین نانوتیوبهای کربنی می توانند با مواد سرامیکی پر شوند تا پایداری غشا را افزایش دهند.

نانوبسپارهای متخلخل

هنگامی که آلاینده های آلی آب گریز از طریق آب وارد خاک می شوند، به راحتی توسط ذرات جامد غیرمحلول در آب جذب و از آب جدا می شوند. پدیده جذب و دفع اینگونه آلاینده ها از آب به خاک و از خاک به هوا بسیار پیچیده است و به عوامل متعددی از قبیل حلالیت در آب، آب موجود در شبکه خاک و رقابت اجزای گوناگون خاک برای جذب این ذرات بستگی دارد.

هنگامی که بیش از یک مولکول آب گریز در محیط وجود داشته باشد، مولکول های آلاینده به جسمی متصل می شوند که از لحاظ شیمیایی بیشترین شباهت را به آنها داشته باشد. به همین دلیل نانو بسپار های متخلخل که شباهت زیادی به مولکول های مواد آلاینده دارند، مناسب ترین وسیله برای جداسازی این نوع آلاینده های آلی از آب و خاک بشمار می روند. به طور کلی کاربردهای زیست محیطی این نانوساختارها عبارتند از:

1-  جداسازی آلاینده های آلی از آب آشامیدنی.

2-  تصفیه پساب های واحدهای صنعتی مانند نیروگاه های هسته ای برای استفاده مجدد از آنها.

3-  پاکسازی منابع آبی آلوده شده به مواد نفتی.

4-  پاکسازی منابع آب زیرزمینی از آلاینده های آلی.

باتوجه به این که نانوبسپارهای متخلخل به کرات مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین هزینه های تصفیه به مراتب کمتر می شود.

نانو حسگرها

اگر چه حسگرهای گوناگونی برای آشکار نمودن آلودگی ها و مواد آلوده وجود دارند ولی فن آوری نانو امکان ایجاد نسل های جدیدی از حسگرهای با توانایی بالا را فراهم می نماید که مواد آلاینده در مقادیر و غلظت های کم را آشکار می نمایند.

رنگ زدایی از آب آشامیدنی

رنگ موجود در آب آشامیدنی نه تنها به خاطر ظاهر آن باید از آب زدوده شود، بلکه چون این رنگ ها می توانند

منشأ تولید تری هالو متان 1 نیز باشند، خطرناک محسوب می شوند. این ماده هنگام ترکیب با کلر موجب تشکیل

کلروفرم و دیگر ترکیبات هالوژنة مضر و سرطان زا می شود . رنگ موجود در آب طبیعی معمولاً ناشی از وجو د

اسیدهای معدنی با جرم مولکولی 800 تا 50000 گرم بر مول است . اسیدهای مذکور در اثر تجزیة مواد آلیِ

موجود در آب حاصل می شوند. اغلب روش های متداول برای تصفیة آب قادر به جداسازی مواد فوق نیستند، لیکن

با استفاده از غشاهای نانو می توان تا 99 درصد این گونه مواد را به سهولت از آب جدا کرد .

جمع بندی

در آینده ایران جزء کشورهایی خواهد بود که بحران مصرف بالا و کم آبی را به دلیل افزایش جمعیت شهر نشین وخشکسالى سالهاى گذشته حدود 200 هکتار از باغها، بیش از 10 هزار هکتار از محصول چاى و 2 هزار هکتار از باغهاى موز سیستان و بلوچستان و باغهاى کوهپایه آسیب جدى دید. استخراج بى رویه از آبهاى زیرزمینى و سفرههاى آبدار زیرزمین در شرایط کنونى یک موقعیت بحرانى دارد. درحال حاضر از 612 دشت کشور، 150 دشت جزو مناطق ممنوعه و بحرانى است.

با قبول این وضعیت، بخش بزرگى از مزارع در محدوده کویر قرار مىگیرد و مشخص مىشود خشکسالى یک واقعیت طبیعى و اقلیمى در کشور است. جمعیت کشور ما حدود یک درصد جمعیت جهان است ولى سهم ما از کل منابع آب شیرین در دنیا 36 صدم درصد است. کشورهاى دیگر دنیا از 45 درصد منابع آب مطلوب خود استفاده مى کنند. در کشور ما 66 درصد آب مصرف مىشود. بیش از 50 درصد ذخایر آب شیرین کشور، وابسته به منابع آبهاى زیرزمینى است که درحقیقت ما باید این منابع زیرزمینى را براى سالهاى خشکسالى نگهدارى می کردیم.

کارشناسان یکى از دلایل این بحران را ایجاد شهرکها و گسترش بى رویه و برنامه ریزى نشده شهرها مىدانند. از سویى ما در اقلیم خشک و کم آب قرار داریم. از سویى هم کره زمین درحال گرم شدن است و پدیده ال نینو 1 به گرم شدن هوا در این نقطه از جهان کمک کرده است. بنابراین با نگاهی به مشکلات تأمین آب در ایران و نیاز مبرم کشور به منابع جدید، می توان از فن آوریهای نوین در این راه بهره جست.

این مهم در سایه انجام نیاز سنجی و مطالعه دقیق اولیه تحقق می یابد. با توجه به اینکه در سالهای اخیر، ایران در حال اوجگیری در زمینه پژوهشهای نانو است، عقلانی به نظر می رسد که در سمت و سوی برنامه های کلان آب در کشور از فن آوری نانو به عنوان یک پشتیبان قوی استفاده گردد. آنچه از توانمندی های فناوری نانو ارائه شد به این معنی است که می توان از این روش ها برای حفظ محیط زیست در آینده ای نه چندان دور استفاده کرد و در کنار استفاده از منابع طبیعی با کمک فناوری های پیشرفته بتوان به تعاملی پایدار با طبیعت رسید.

منبع: www.IrChe.com


کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران ارائه دهنده خدمات تصفیه آب و تصفیه پساب مفتخر به ارائه سیستم های تبادل یونی رزینی,فیلتراسیون پیشرفتهUFوNFاسمز معکوسROالکترودیونیزاسیونEDIسختی گیر ها و فیلتر های کربنیسیستم های ضد عفونی کننده آبمواد شیمیایی تصفیه آبتجهیزات واتصالات و.. در صنایع مختلف است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.


کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران ارائه دهنده خدمات تصفیه آب صنعتی و تصفیه پساب صنعتی ، تولید کننده پیشرو سیستم های تصفیه آب شامل : اسمز معکوس RO ، نانوفیلتراسیون NF ، اولترافیلتراسیون UF ، الکترودیونیزاسیون EDI ، سیستم های تصفیه و ضدعفونی آب شامل : ضدعفونی آب با ازن ، ضدعفونی آب با UV ، ضدعفونی آب با کلر ، تجهیزات واتصالات تصفیه آب ، مواد شیمیایی تصفیه آب مفتخر به ارائه خدمات تصفیه آب در صنایع مختلف ازجمله: تصفیه آب صنایع داروسازی (شامل: آب خالص PW آب قابل تزریق WFI  ، بخار خالص PS ، سیستم ذخیره سازی و توزیع loop و مستندسازی Documentation)، تصفیه آب صنایع غذایی ، تصفیه آب تاسیسات ، تعمیرو نگهداری سیستم های تصفیه آب ، نوسازی وارتقا سیستم های تصفیه آب و پکیج های تصفیه پساب ( پکیج های تصفیه فاضلاب ) و نیز خدمات آزمایشگاهی تصفیه آب و پساب شامل : پایش آب ( آنالیز آب ) و پایش پساب( آنالیز پساب ) است.

مواد شیمیایی تصفیه آب ارائه شده توسط این مجموعه شامل: آنتی اسکالانت ( رسوب زدا ) ، سدیم بی سولفیت ، مواد شیمیای سیستم های حرارتی و تبریدی ، هیپوکلریت سدیم ، مواد شوینده ممبران

تجهیزات واتصالات تصفیه آب شامل: انواع فیلتر های تصفیه آب و پساب ( فیلتر های دیسکی ، فیلتر های کارتریجی ، فیلتر های پکیج های تصفیه پساب..... و تجهیزات واتصالات استنلس استیل ( لوله واتصالات 316L ، تانک استیل ، شیر های دیافراگمی استیل Burkert و Gemu ، اسپری بال ، تی سی و کلمپ استیل ).

ابزار دقیق تصفیه آب  نیز شامل: PH متر آنلاین ، ORP متر آنلاین ، کلریمتر آنلاین ،  TDS متر آنلاین ، EC متر آنلاین (هدایت سنج آنلاین) ، DO  متر آنلاین ، BOD متر آنلاین ، COD متر آنلاین ، SDI متر و کیت های تصفیه آب و پساب می باشد.

این مجموعه با اتکا به کارشناسان مجرب در اجرای پروژه های خالص سازی آب قادر به همکاری با کارفرمایان محترم می باشد.

نویسنده : کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران(گروه مهندسی تصفیه آب)

 

 

موضوعات مرتبط با این مطلب :

 

مقالات تصفیه آب


 

 

 

مطالب مشابه (مطالبی که هم گروه این مطلب هستند یا دارای ارتباط موضوعی هستند) :

 
آلودگی آب

BOD و COD چیست؟

کل نمک های محلول TDS

ازون چیست ؟

سختی آب

تصفیه آب برج خنک کن

سیستم های مولد نور فرابنفش UV

مقایسه لامپهای UV و Ozone - UV در کانالهای هواساز

کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور

ﺑﺎزﯾﺎﺑﯽ آب ﺑﺎ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﻣﺘﻮﺳﻂ برای آب ﺧﻨﮏ ﮐﻨﻨﺪه ﺻﻨﻌﺘﯽ

عوامل موثر بر غلظت نیترات آب های زیرزمینی

سیستم راکتورهای ناپیوسته متوالیSBR

سختی گیری و رسوب زدایی الکترونیکی

سختی آب و مقایسه آن در آب شرب شهری، آب بسته بندی و تصفیه خانگی

روشهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

چربی گیر DAF

تصفیه فاضلاب به روش EAAS

تصفیه آب به روش (EDR (Electro dialysis Reverse

تأثیرآب آلوده برکشاورزی، شیلات

پیش تصفیه فاضلاب به روش UAFB

فیلترهای KDF در تصفیه آب

آلودگی آب در صنایع معدنی

آلودگی آب در اثر فعالیتهای دامداری و شیلات

استانداردهای زیست محیطی آب

انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی

‏Bioremediation بازیابی مجدد

تصفیه و ضد عفونی آب و فاضلاب

تهیه آب فوق خالص برای مصارف آزمایشگاهی

تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی

تصفیه آب در تصفیه خانه های آب سطحی

 

 

 

 

 

 

 

 

اینجا هستید

کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران

مقالات تصفیه آب

 
   

مطالب مرتبط

نقش و اهمیت کاربرد ممبران ها در صنعت تصفیه آب
کاربرد اسمز معکوس
سیستم جدید تصفیه آب
تکنیک نوظهور تصفیه آب EXIR
انواع روش های تصفیه آب
نانو فیلتراسیون
تصفیه آب در صنایع

مطالب مشابه

آلودگی آب
BOD و COD چیست؟
کل نمک های محلول TDS
ازون چیست ؟
سختی آب
تصفیه آب برج خنک کن
سیستم های مولد نور فرابنفش UV
مقایسه لامپهای UV و Ozone - UV در کانالهای هواساز
کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور
ﺑﺎزﯾﺎﺑﯽ آب ﺑﺎ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﻣﺘﻮﺳﻂ برای آب ﺧﻨﮏ ﮐﻨﻨﺪه ﺻﻨﻌﺘﯽ
عوامل موثر بر غلظت نیترات آب های زیرزمینی
سیستم راکتورهای ناپیوسته متوالیSBR
سختی گیری و رسوب زدایی الکترونیکی
سختی آب و مقایسه آن در آب شرب شهری، آب بسته بندی و تصفیه خانگی
روشهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب
چربی گیر DAF
تصفیه فاضلاب به روش EAAS
تصفیه آب به روش (EDR (Electro dialysis Reverse
تأثیرآب آلوده برکشاورزی، شیلات
پیش تصفیه فاضلاب به روش UAFB
فیلترهای KDF در تصفیه آب
آلودگی آب در صنایع معدنی
آلودگی آب در اثر فعالیتهای دامداری و شیلات
استانداردهای زیست محیطی آب
انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی
‏Bioremediation بازیابی مجدد
تصفیه و ضد عفونی آب و فاضلاب
تهیه آب فوق خالص برای مصارف آزمایشگاهی
تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی
تصفیه آب در تصفیه خانه های آب سطحی
تهیه آب شیرین از آب دریا

جستجو های مشابه

پساب جستجوی عبارت "پساب" در سایت با استفاده از گوگل
دستگاه تصفیه آب صنعتی جستجوی عبارت "دستگاه تصفیه آب صنعتی" در سایت با استفاده از گوگل
نانو فیلتراسیون جستجوی عبارت "نانو فیلتراسیون" در سایت با استفاده از گوگل
دستگاه RO جستجوی عبارت "دستگاه RO" در سایت با استفاده از گوگل
غشا اولترافیلتراسیون جستجوی عبارت " غشا اولترافیلتراسیون" در سایت با استفاده از گوگل
فرایند تصفیه آب جستجوی عبارت "فرایند تصفیه آب" در سایت با استفاده از گوگل
فیلتر های تصفیه آب جستجوی عبارت "فیلتر های تصفیه آب" در سایت با استفاده از گوگل
ازن در تصفیه پساب جستجوی عبارت "ازن در تصفیه پساب" در سایت با استفاده از گوگل
سختی آب جستجوی عبارت "سختی آب" در سایت با استفاده از گوگل
تصفیه نانوفیلتراسیون جستجوی عبارت "تصفیه نانوفیلتراسیون" در سایت با استفاده از گوگل
تصفیه فاضلاب صنعتی جستجوی عبارت "تصفیه فاضلاب صنعتی" در سایت با استفاده از گوگل
تصفیه پساب صنایع معدنی جستجوی عبارت " تصفیه پساب صنایع معدنی" در سایت با استفاده از گوگل
سیستم های تصفیه ای در صنایع داروسازی جستجوی عبارت " سیستم های تصفیه ای در صنایع داروسازی" در سایت با استفاده از گوگل
دستگاه EDI جستجوی عبارت " دستگاه EDI" در سایت با استفاده از گوگل
روش های تصفیه آب جستجوی عبارت "روش های تصفیه آب" در سایت با استفاده از گوگل
تصفیه پساب صنعتی جستجوی عبارت "تصفیه پساب صنعتی" در سایت با استفاده از گوگل
دستگاه تصفیه آب جستجوی عبارت "دستگاه تصفیه آب" در سایت با استفاده از گوگل
کلینیک تصفیه آب جستجوی عبارت " کلینیک تصفیه آب" در سایت با استفاده از گوگل
اسمز معکوس جستجوی عبارت "اسمز معکوس" در سایت با استفاده از گوگل
اسمزمعکوس جستجوی عبارت "اسمزمعکوس" در سایت با استفاده از گوگل

کلینیک تصفیه آب صنعتی ایران

محصولات

پایش آنلاین آب و پساب

پرتابل آنالایزر

تصفیه آب خانگی

تصفیه آب صنعتی

تصفیه فاضلاب صنعتی

آزمایشگاه آب و پساب

اسمز معکوس RO

الکترودیونیزاسیون EDI

فیلتراسیون پیشرفته NF، UF

سیستم های رزینی تصفیه آب

فیلترهای FRP

ضدعفونی آب

ابزار دقیق و فلومتر

تجهیزات و اتصالات تصفیه آب

مواد شیمیایی تصفیه آب

مقالات تصفیه آب

دانلود کاتالوگ های کلینیک تصفیه آب

اخبار کلینیک تصفیه آب

سایتهای مرتبط با تصفیه آب

دسترسی های سایت

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه سایت

جستجوی پیشرفته

جستجوی پیشرفته در سایت

فیدخوان RSS

فیدخوان RSS

فیدخوان ATOM

فیدخوان ATOM

تابلو روزانه

توصیه ها و تبلیغات

تامین استیل تامین کننده انواع لوله و اتصالات استیل در ایران

سلامت خانواده شما ب دستگاه تصفیه آب خانگی کلینیک تصفیه آب ایران

دستگاه تصفیه خانگی

خدمات الکترونیک منظم - نرم افزار و وب سایت تعاونی های مسکن

خدمات مشاوره و ارتقاء سایت منظم - افزایش رتبه در جستجو های گوگل

 

 

کلینیک تصفیه صنعتی آب، فاضلاب و پساب  ایران - ارائه دهنده خدمات فنی و تخصصی در زمینه تصفیه آب و پساب صنعتی

طراحی وب سایت و بهینه سازی برای موتور های جستجو SEO توسط منظم wwww.monazam.ir